Strona główna » Artykuły » Czujki alarmowe – jakie wybrać ?
System alarmowy stoi na straży bezpieczeństwa naszego domu i miejsca pracy. Dzięki niemu wiemy, gdy ktoś niepożądany wedrze się na obszar, który chcemy chronić. Może nas również ostrzec przed niebezpieczeństwem innego rodzaju, na przykład przed pożarem. Jednak by ochrona ta była niezawodna, musimy wybrać system dopasowany do naszych potrzeb i do rodzaju chronionego obiektu.
Jednym z niezwykle ważnych elementów systemów alarmowych są tak zwane czujki. To one „widzą” niebezpieczeństwo, to dzięki nim centrala alarmowa może zareagować na potencjalne zagrożenie. Warto więc przyjrzeć się z bliska rodzajom czujek alarmowych. A wybór jest naprawdę duży.
Jednym z popularnych i często stosowanych rodzajów czujek, są tak zwane czujki PIR, czyli pasywne czujniki podczerwieni. Ich popularność związana jest z niewysoką ceną oraz łatwością montażu. W budowie czujki PIR niezwykle ważną rolę odgrywa element piroelektryczny, czyli inaczej mówiąc detektor podczerwieni. Głównym zadaniem czujki jest analiza promieniowania podczerwonego, które emitowane jest przez różne obiekty znajdujące się w danym pomieszczeniu. W razie jakichkolwiek odstępstw od normy, uruchamiany zostaje alarm.
Ale to nie jedyne rozwiązanie, na które możemy się zdecydować. Oprócz pasywnych czujek podczerwieni na rynku dostępne są również mikrofalowe czujki ruchu. Wielu specjalistów porównuje je do radaru, który wykrywa poruszające się obiekty. Połączeniem tych dwóch rozwiązań są dualne czujki ruchu (czujki zespolone). Uważa się je za bardziej niezawodne (mniejsze ryzyko fałszywych alarmów). Ich działanie opiera się na wykorzystaniu dwóch detektorów. Jeden rodzaj detekcji jest taki sam jak w czujkach PIR, drugi zaś związany jest z emisją fal elektromagnetycznych. Dzięki takiemu połączeniu system wykrywa zarówno ruch, jak i zmianę temperatury na terenie strzeżonego obiektu.
Warto z pewnością wspomnieć o kontraktorach, czyli czujnikach magnetycznych stykowych, montowanych na oknach oraz drzwiach. Działają one dzięki polu magnetycznemu, które wytwarzane jest pomiędzy dwoma elementami (jednym z nich jest magnes). Gdy elementy te zostaną ustawione w innej pozycji, z dala od siebie (podczas otwierania okien lub drzwi) pole magnetyczne znika. A tym samym alarm zostaje włączony.
Do ochrony okien używane są również czujki tłuczenia szkła – pasywna (wychwytuje drgania) i aktywna (dźwięk) oraz czujki kurtynowe. Wybór systemu z odpowiadającymi naszym potrzebą czujkami to gwarancja większego bezpieczeństwa.