tel. +48 504 500 007    
Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Monitoring IP

Strona główna  »  Artykuły  »  Monitoring IP


Monitoring IP
    Monitoring IP z każdym rokiem cieszy się coraz to większą popularnością. Monitoring IP cechuje się ogromnymi możliwościami zastosowania, a dzięki coraz szybciej taniejącym kamerom IP dostęp do tego rozwiązania ma coraz więcej osób.
Koszt najprostszej kamery przemysłowej IP nie przekracza jednego tysiąca złotych, choć na rynku dostępne są także profesjonalne kamery IP, których ceny wynoszą nawet po kilka tysięcy złotych.

    O tym, że żyjemy w bardzo niebezpiecznych czasach, nikogo nie trzeba przekonywać – napady, akty wandalizmu, kradzieże oraz zamachy terrorystyczne to codzienność. W celu zabezpieczenia się przed tą rosnącą falą przemocy w większości polskich miast zainstalowano specjalne systemy monitoringu CCTV (Closed Circuit TeleVison), powszechnie nazywane telewizją przemysłową. Obecnie branża CCTV jest w fazie rozkwitu, z każdym miesiącem na rynku CCTV pojawiają się coraz to nowocześniejsze rozwiązania z zakresu zabezpieczeń. Taniejący sprzęt dozorowy stwarza możliwość budowy systemu nawet zwykłemu obywatelowi. Powszechne w gospodarstwach domowych sieci komputerowe IP dają możliwość prostej i szybkiej budowy instalacji CCTV. Do budowy możemy wykorzystać bezprzewodowe kamery  IP, które bezpośrednio przesyłają sygnał wideo do sieci komputerowej. Dzięki bezprzewodowej transmisji sygnału całkowicie rozwiązują się problemy z prowadzeniem okablowania. Instalacja domowego systemu CCTV IP jest dziecinnie prosta. Wystarczy podłączyć kamerę IP do wolnego gniazda RJ45, na podłączonym do tej sieci komputerze uruchomić przeglądarkę internetową i wpisać w niej adres IP kamery. Monitoring CCTV IP daje możliwość monitorowania różnych lokalizacji. Dodatkowo dzięki podłączeniu sieci lokalnej LAN do Internetu mamy możliwość podglądu obserwowanego obszaru z dowolnego miejsca na ziemi. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem w dziedzinie monitoringu wizyjnego jest bezprzewodowy monitoring CCTV IP.


fot 1. Schemat sieciowego systemu wizyjnego CCTV IP

PODSTWOWE ELEMENTY INSTALACJI CCTV IP

1. Kamera IP

    Kamera IP to specjalnie zaprojektowane urządzenie wizyjne przystosowane do pracy w instalacjach CCTV opartych na tradycyjnych sieciach komputerowych. Najprościej ujmując kamera IP jest połączenie kamery przemysłowej i komputera. Kamery IP to jedyne urządzenia wizyjne mogące bezpośrednio przesyłać sygnał wideo przez sieć IP. Umożliwia to uprawnionym użytkownikom oglądanie wizji na żywo oraz zarządzanie całym system z każdego miejsca na świecie. Każda kamera sieciowa IP posiada swój własny adres IP, dzięki któremu rozpoznawana jest w sieci komputerowej. Kamery IP posiadają bardzo złożoną budowę, która w większości przypadków składa się z wbudowanego serwera WWW, serwera FTP, klienta FTP, klienta poczty elektronicznej, system zarządzania alarmami oraz wiele innych dodatkowych funkcji. Cechą charakterystyczną dla kamer sieciowych IP jest brak konieczności bezpośredniego podłączenia do komputera. Kamera IP działa całkowicie niezależnie i może być umieszczona w dowolnym miejscu sieci komputerowej IP. Kamera IP to nie to samo co kamera internetowa. Kamera internetowa jest całkowicie odmiennym urządzeniem wizyjnym, ponieważ do prawidłowej pracy wymaga podłączenia do komputera poprzez port USB lub IEEE1394. Nowoczesne kamery IP oprócz samego przesyłania obrazu realizują także wiele innych funkcji. Współczesne kamery IP dorównały jakościowo kamerom analogowym, a w niektórych przypadkach nawet je przewyższają, ponieważ realizują wiele zaawansowanych funkcji.


fot 2. Schemat blokowy standardowej kamery IP


fot 3. Kamera IP z serii Dinion IP BOSCH

2. Serwer wizyjny

    Serwer wizyjny to specjalne urządzenie pozwalające na przejście analogowego systemu telewizji przemysłowej na sieciową instalację CCTV IP. Serwer wizyjny wyposaża analogowe elementy w dodatkowe funkcje i całkowicie eliminuje stosowanie sprzętu dedykowanego takiego jak okablowanie koncentryczne, monitory oraz rejestratory DVR. Rejestratory DVR stają się całkowicie zbędne ponieważ rejestracja wizji może odbywać się na zwykłych serwerach komputerowych. Standardowe serwery wizyjne posiadają od jednego do czterech portów wideo do podłączenia kamer analogowych oraz specjalny port Ethernet umożliwiający podłączenie do sieci komputerowej IP. Serwer wizyjny podobnie jak kamera IP zawiera wbudowany serwer WWW, procesor kompresji oraz specjalistyczny system operacyjny. Dzięki takiej budowie urządzenie może konwertować analogowy sygnał na cyfrowy, który następnie przesyłany jest poprzez sieć IP do komputera. Do serwerów wizyjnych można podłączyć różne analogowe kamery przemysłowe (kolorowe, monochromatyczne, PTZ). Niektóre nowoczesne serwery wizyjne posiadają także dodatkowe funkcje, ułatwiające obsługę systemu.


fot 4. Serwer wizyjny firmy GeoVision

3. Oprogramowanie

    Oprogramowanie zarządzające sieciowym systemem wizyjnym to ostatni z podstawowych elementów instalacji CCTV IP. Oprogramowanie zarządzające stanowi podstawę systemu, pozwalającą na monitorowanie obszarów, analizę oraz zapis. Aplikacje zarządzające zazwyczaj działają w systemie Windows lub na serwerach Unix/Linux. Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka gamma oprogramowania zarządzającego. Zaawansowane oprogramowanie zarządzające posiada następujące funkcje:

- kilka trybów nagrywania: ciągły, manualny, harmonogram, detekcja ruchu, wykrycie alarmu,
- jednoczesny podgląd, nagrywanie oraz odtwarzanie obrazów z kamer przemysłowych,
- możliwość dostosowania prędkości zapisywanego obrazu,
- zaawansowane funkcje wyszukiwania archiwalnych materiałów wideo,
- obsługa kamer szybkoobrotowych,
- pełny dupleks, obsługa audio w czasie rzeczywistym,
- zdalny dostęp poprzez sieć komputerową LAN/WAN/Internet.


fot 5. Oprogramowanie zarządzające HiCap